Tampondruk
Tampondruk (tampodruk czy druk tamponowy) działa na zasadzie druku wklęsłego. Oznacza to, że forma drukowa jest reliefowa a obszar wydruku jest poniżej powierzchni niedrukujących. Jednocześnie jest pośrednią metodą drukowania. Wynika stąd, że forma drukarska z materiałem zadrukowywanym nie styka się w ogóle. Farba jest przenoszona przez stempel - tampon z gumy silikonowej.
Tampondruk powstał jako technika drukarska do druku tarcz zegarków. Ogromny rozwój tej technologii przypadał na lata sześćdziesiąte XX wieku. W międzyczasie technika używana wyłącznie w zegarmistrzostwie, zaczęła jednak wydawać się idealnym rozwiązaniem drukowania złożonych materiałów. Po wynalezieniu silikonowego tamponu i udoskonaleniu tamponodrukowych maszyn, technologia ta przeżyła prawdziwy boom.
Tampondruk jest w zasadzie zmodyfikowanym drukiem wklęsłym do druku pośredniego. Początek procesu zadruku jest identyczny jak u rotograwiury. Mamy reliefową formę drukarską (matrycę), na którą nanosi się farbę. Za pomocą rakli usuwa się nadmiarową farbę, co gwarantuje, że farba pozostanie wyłącznie w miejscach drukujących. Zamiast bezpośredniego docisku formy drukarskiej bezpośrednio na podłoże, następuję docisk tamponu na matrycę, przeniesienie obrazu z matrycy na tampon a następnie dopiero z tamponu na zadrukowane podłoże. W tym czasie matryca ponownie wypełnia się farbę i można rozpocząć proces na nowo.
Do tego procesu używa się specjalną farbę wysychającą nierównomiernie, która pozostaje na wierzchu nieco lepka. Dzięki temu może nastąpić przeniesienie wzoru z tamponu na podłoże drukowe.
Tampony obecnie się odlewa ze silikonowego kauczuku z dodatkiem silikonowego oleju i innych wypełniaczy. Zawartość silikonowego oleju w tamponu określa jego twardość, których może być kilka. Przyjmuje się, że czym bardziej nierówna powierzchnia podłoża, tym potrzeba bardziej miękkiego, elastycznego tamponu. Oprócz różnych twardości tamponu wyróżnia się również ich kształty, zależy to oczywiście od postaci zadrukowywanego materiału.
Dzięki przeniesieniu wzoru za pośrednictwem łatwo dostosowującego się tamponu można zadrukowywać materiały prawie dowolnych kształtów i powierzchni. Dzięki tej właściwości używa się tej techniki na zadruk małych i nierównych powierzchni. Sprawdza się ona w reklamie (zadruk długopisów, zapalniczek, otwieraczy, żetonów, prezentów....), w przemyśle farmaceutycznym (nadruk na tabletkach, strzykawkach...). Stosuję się ją też do drukowania na zabawkach, produktach kosmetycznych, i niektórych opakowaniach do żywności. Tamponowy druk sprawdza się również w przemysłowym druku (elementy oświetleniowe, części samochodowe, elektronika użytkowa, klawisze i nakrycia telefonów...) Tampondruk sprawdza się tam, gdzie inne techniki druku nie dają sobie rady..)