Typografia
Wynalazek metody typograficznej pochodzi z przełomu 1447/1448 i jest związany z osobą Johanna Gutenberga. Zasłużył się on w udoskonaleniu seryjnego odlewania drukarskich liter. Typografia należy do metod druku wypukłego i znana juz była wiele stuleci przed Gutenbergiem, prawdopodobnie pojawiła się w Chinach w 9 stuleciu. Druk ten był jednak bardzo powolny, kosztowny , nieefektywny i dlatego też rzadko stosowany. Jego najlepsze lata nastąpiły jednak po udoskonaleniach Gutenberga.
Johann Gutenberg przyczynił się do kilku udoskonaleń naraz. Po pierwsze wynalazł aparat do odlewania czcionek. Pozwoliło to na masową produkcję identycznych liter drukarskich. Na wstępie wytwarzano obraz lustrzany tekstu. Kolejno następowało jego odciśnięcie do miękkiego metalu gdzie powstała matryca – forma. Do niej kolei następnie wlewano roztopiony metal, który tworzył odbicia liter. Odlewano je ze stopu cyny, ołowiu i antymonu. To był najprawdopodobniej również wynalazek Gutenberga. Stop ten ma wysoką odporność na ścieranie, dzięki czemu nie dochodziło do szybkiej deformacji liter.
Dzięki identycznym czcionkom i ich jednakowej wysokości mogły być one układane w jednolity skład. W praktyce to oznaczało, że łatwo można było naraz poskładać formę dla druku całego arkusza. Był to wielki wynalazek, bo wcześniej drukowano każdą literę osobno, Co więcej dzięki wynalazkowi Gutenberga tekst był równo ułożony w wiersze i zachowywał jednakowe odstępy.
Druk właściwy przebiegał tak, że najpierw były zestawiane kompletny skład. Na niego była następnie za pomocą skórzanych tamponów nanoszona czerń drukarska a cała matryca była odwzorowana na papier. Do odwzorowania był niezbędny docisk, który wykonywano prasą drukarską. Prasa ta była kolejnym wynalazkiem Gutenberga, a właściwie jego udoskonaleniem prasy winiarskiej. Tą zasadę typografii bez większych zmian używano aż do końca 18 wieku.
Obecnie w typografii wykorzystuje się płyty fotopolimerowe a prasa drukarska jest w pełni zautomatyzowana. Ciągle jednak działa w oparciu o analogiczne zasady. Do powszechnego drukowania typografii się już nie stosuje, zastąpiona została metodą offsetu, głównie ze względu na wysokie koszty i mniejszą prędkość pracy maszyn typograficznych, niż to się współcześnie wymaga. Obecnie typografia wykorzystywana jest wyłącznie do celów specjalnych takich jak wytłaczanie.