Sitodruk
Sitodruk jest metodą przetłaczanego druku. Farba nie jest nanoszona na formę drukową, która jest odciskana jak w innych technologiach, tutaj farba jest przeciskana przez formę. Sitodruk jest jedyną metodą zaliczoną do tej kategorii i dlatego też, zasada tej technologii jest właściwie unikalna.
Metoda ta została opracowana w 1929 roku w Stanach Zjednoczonych, a po wojnie rozpowszechniła się w Europie. Jednak podstawy tej technologii są znacznie starsze i wywodzą się z Chin.
Sitodruk opiera sie na zasadzie wytłaczania farby przez sito. Sito obejmuje ramy z naciągniętym sitem, podobnie jak płótno malarskie na ramach. Materiały używane do siatki to nylon, poliester, jedwab lub włókna metalowe. Sito jest tak zaprojektowane, aby (w zależności od motywu) niektóre miejsca były dla farb przepuszczalne, a inne nie. W przypadku zadruku wielokolorowego, musimy posiadać dla każdego koloru oddzielne sito z własnym motywem. Motywy nanosi się na sito za pomocą różnorodnych sposobów, najczęstsza jest jednak metoda fotomechaniczna.
Kiedy posiadamy już przyprawione sito z motywem, może nastąpić właściwy proces zadruku. Najpierw jest nanoszona farba, która jest następnie za pomocą rakla przetłaczana niezalepionymi otworami w sicie na zadrukowywany materiał. Rakiel się składa ze sztywnego (drewnianego, metalowego...) uchwytu i gumowej końcówki.
Zakres zadrukowywanych podłoży jest bardzo szeroki od papieru, przez metale i tworzywa syntetyczne aż do tkanin. Można powiedzieć, że najprawdopodobniej jest to najszersza gama zadrukowywanych materiałów w technikach drukarskich. Metoda ta jest szczególnie popularna w zadruku tkanin, ponieważ wytwarza wysoko jakościowy i trwały wydruk. Tkaniny mogą być prane i prasowane do woli bez utraty jakości zadruku.
Na ogół, za pomocą sitodruku nanosi się na materiały drukowane znacznie grubszą warstwę farby niż w przypadku innych technik. Do tego dostosowuje się odpowiednie podłoża. Sitodruk jest najczęściej wybrany na druk plakatów, opakowań, naklejek...do zadruku CD, DVD oraz nadruku na tekstyliach. Jego zastosowanie jest naprawdę bardzo zróżnicowane.
Zaletą sitodruku jest z pewnością różnorodność zadrukowywanych materiałów. Sitodruk, jednak ma również kilka wad. Po pierwsze, urządzenia sitodrukowe są mniej efektywne. Choć w ostatnim czasie odnotowano ich ogromny rozwój i poza ręcznymi maszynami wykorzystuje się dzisiaj półautomaty i w pełni automatyczne maszyny, stale jednak są one mniej efektywne. Kolejną wadą tej metody jest długi czas schnięcia materiałów zadrukowanych, a także niezdolność do wyraźnego drukowania drobnych szczegółów. Dlatego np. drukowanie zdjęć w tej metodzie nie jest stosowane.